منظور از تصحیح رنگ یا کولور کارکشن color correction چیست؟

1

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

همه چیز در خصوص تصحیح رنگ در افترافکت یا color correction به فارسی و حرفه ای

poster

تصحیح رنگ فقط یکی از مراحل تولید کلیپ یا تولید محصول ویدیویی است،اما همین مرحله تفاوتی چشمگیری را در ویدیوی شما ایجاد مینماید.

هر ویدیویی که رکورد میکنید بدون شک نیاز به تصحیح نور و رنگ و همچنین ارتقا کیفیت میباشد،صحنه هایی که ما با چشم میبینیم با تفاوت زیادی در دوربین ها ذخیره میشود،پس میبایست عملیات تصحیح و ارتقا کیفیت نور و رنگ را بر روی هر ویدویی که در مراسمات،تولید کلیپ و موزیک ویدیو،فیلمهای سینمایی و ... رکورد نموده ایم اعمال کنیم تا ویدیو به حالت استاندارد برسد.

در حالت کلی عملیات تصحیح و ارتقا کیفیت نور و رنگ در ویدیو به دو مرحله تقسیم میشود:

مرحله اول : تصحیح رنگ یا Color Correction :

در این مرحله باید بر روی هر کلیپ بصورت دستی و سفارشی مواردی مانند شدت نور و بالانس نورها را تنظیم نمود.

نکته مهم در علم تصحیح رنگ این است که شرایط نور و رنگ هر شات یا صحنه با صحنه دیگر دارای تفاوت است و حتما میبایست عملیات تصحیح رنگ و نور را در هر صحنه اعمال نمود و اصلا منطقی نیست که یک تنظیم را بر روی تعدادی کلیپ هایی که دارای زاویه های تصویربرداری متفاوت هستند را بصورت تکراری اجرا نمود.

اگر درک خوبی از امکانات و ابزارهای تصحیح رنگ و نور در Color Correction نداشته باشید عملیات تصحیح برای شما کاری خسته کننده میشود و بعد از مدتی به این نتیجه میرسید که چرا با توجه به اینکه من در افکت ها،اعداد و تنظمیات را کم و زیاد میکنیم و تصویرهایم تقریبا خوش رنگ و لعاب میشود اما باز هم به ان نتیجه ای که میخوام نمیرسم و تصور میکنم که تصاویر من مصنوعی هستند!بله داشتن درک کامل از علم تصحیح رنگ و نور قبل از شروع به انجام کار و عملیات تصحیح،از اجرای عملیات بسیار مهمتر و حساستر است.

به جرات میتوان گفت بیش از 90 درصد افرادی که با برنامه هایی مانند فاینال کات،پریمیرپرو،افترافکتس،فتوشاپ و .... در حال انجام تصحیح رنگ و نور هستند،تصور میکنند که خب الان کلیپ رو در برنامه میارم و به پنل افکت رفته و افکتهای مربوطه رو یکی یکی اجرا میکنم و اینقدر اعداد و اسلایدرها را تغییر میدهم تا به چیزی که میخواهم برسم،جالب اینکه بعد از کلی تغییر و اصلاح که ممکن است چندین سایت برای چند کلیپ نیز زمان گذاشته شود،به این نتیجه میرسند چرا آن چیزی که مد نظر دارم را بدست نمی آورم!دلیل این مسئله همان داشتن درک صحیح از علم تصحیح رنگ و نور میباشد،اگر ابزار را درست نشناسیم چگونه میتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

کشور هندوستان یکی از کشورهایی است که ویرایشگران ویدیویی آن مراحل تصحیح رنگ و نور را بر روی تمامی کلیپ ها یا شات های گرفته شده اعمال میکنند و به همین دلیل است که اغلب تصاویر جذاب و رمانتیکی را دارند و یا کشورهایی مانند امریکا و کشورهای اروپایی نیز هر عملیات تصحیح رنگ و نور را در اغلب کارهای خود اعمال مینمایند.

پس نتیجه میگیریم که با اجرای علم تصحیح رنگ و نور ، بدون اینکه تصمیم به زیبا نمودن کلیپ های خود داشته باشیم،متوجه میشویم که تصاویر دارای زیبایی و کیفیت بهتری شده است اما باید مد نظر داشت که این تصحیحات دارای اصولی هستند که محمد ملکی مدرس محصولات ادوبی و فاینال کات در ایران آنها را به هنرجویان دوره های اموزشی تجاری اموزش میدهد.

در انجام مرحله تصحیح رنگ و نور به چشم خود نمیتوانیم اعتماد کنیم و میبایست به ابزارهایی مانند وکتورها ، اسکوپ ها اعتماد کنیم چرا که این ابزارها رازهایی را درون خود دارند که موجب میشوند که بدون دیدن کلیپ ، بتوانیم رنگ و نور را بسیار بسیار حرفه ای تصحیح کنیم و عملیات Color Correction را انجام دهیم.

مواردی که در تصحیح ویدیو یا Color Correction اجرا میشوند:

  1. تصحیح شدت نور
  2. ایجاد توازن سفیدی یا وایت بالانس
  3. رفع مشکلات نویز
  4. رفع مشکلات سایه و روشنایی
  5. رفع مشکلات سفیدی و سیاهی

 

مرحله دوم : ارتقا ویدیو یا Color Grade

در مرحله کالور گرید یا کالور گریدینگ Color Grading که یکی از مراحل جذابی است که میبایست در ان خلاقیت خود را به کار بگیریم و تصمیم بگیریم که کلیپ و صحنه های ما :

  1. رومانتیک شود
  2. ترسناک شود
  3. ناراحت کننده شود
  4. ما را به سالها قبل ببرد
  5. سالهای آینده را برای ما تداعی کند و خوشحال و شادی بوجود بیاورد، باید یک حس را در بیننده ایجاد کند و ما بتوانیم به هدف خود برسیم.

در عملیات کالور گریدینگ Color Grading رنگ ها تغییر میکند،نوردهی متفاوت میشود و تون های جدیدی بوجود می آید که موجب میشوند بیننده را به حس و حال دیگری منتقل نمائیم.

در کالور گریدینگ به صورت تقریبی صحیح و درست وجود ندارد میتوان گفت قانون خیلی مشخصی نیست و این کارگردان یا تولیدکننده است که تصمیم میگیرد که چه حسی از تصویر باید به بیننده باید منتقل شود

دلایل اجرای کالورگریدینگ Color Grading :

هماهنگ نمودن دو صحنه با یکدیگر از لحاظ رنگ و نور مانند زمانی که سوژه به صحنه دیگری اورده شده باشد

پرت کردن حواس بیننده توسط تکنیک های سایه و روشنایی و ایجاد احساس برای او که اغلب توسط ترکیب تصاویر اتفاق می افتد

استفاده از ماسک ها و ابزارها جهت فوکس نمودن چشمان بیننده به بخش های مورد نظر ما در تصویر

تولید احساسات گفته شده در بالاتر مانند خوشحالی-ترس-رومانیتک و ... برای بیننده

هماهنگ نمودن تصویر دو یا چند دوربین از لحاظ رنگ و نور

 

Keep The Shadows in Your Image Relatively Desaturated

مانی سافت با تدریس محمد ملکی،اولین و حرفه ای ترین تیم اموزش تکنیک های واقعی،اصولی تصحیح رنگ و تصحیح نور در نرم افزارهای تدوین فیلم مانند پریمیرپرو،افترافکتس،فاینال کات و ... میباشد که این دوره ها را کاملا خاص و بدون هرگونه حاشیه،اصل موضوع را بدون کم و کاست به هنرجویانش ارائه میدهد و معتقد است که هنرجویان مانی سافت باید بتوانند بدون هر افکت اماده و نصبی،یک تصحیح رنگ و ارتقا کیفیت ویدیو را در کارهای تولید ویدیوی خود اجرا نمایند.

مانی سافت،برخلاف بسیاری دیگر که فقط سعی دارند با نصب افکتهایی مانند موجو یا ردجاینت و یا مجیک بولت بگویند تصحیح رنگ انجام داده ایم!این دوره های اموزشی را بدون نصب افکت های اماده شروع نموده و ابتدا رازها و تکنیک های داخلی هر نرم افزار را انچنان حرفه ای اموزش میدهد و اشخاصی هم فکر میکنند تاکنون این نرم افزارها را میشناختند!،متحیر شده و به علم خود شک خواهند نمود.

این دوره آموزشی در بخش های مختلف ارائه میشود و در چندین برنامه مختلف همانطور که در تصویر مشخص شده است کم کم به تکامل بی نظیر خود خواهد رسید و البته در سطح های متعدد و مختلف آموزشی خواهد بود.

برای مشاهده دوره های تجاری تصحیح رنگ در نرم افزارهای حرفه ای کلیک کنید

مطالب مرتبط با این موضوع

18دقیقه اموزش فارسی اصلاح رنگ فیلم در افترافکت با مبحث درخشانی نورها و محدوده ها

اموزش اصلاح رنگ در فیلم با افترافکت یک تجربه جدید است حتی برای کسانی که تصور میکنند بلد هستند... اموزش تنظیم رنگ فیلم در افتراف

آموزش فارسی و حرفه ای گرفتن عکس پرسنلی در اتلیه از گرفتن تا چاپ و برش توسط کاتر

شروع درآمد شما در یک آتلیه و استودیو عکاسی توانایی در گرفتن عکس های پرسنلی یا عکس پاسپورت است .... اگر قصد راه اندازی آتلیه و ا

25دقیقه آموزش فارسی تنظیم و تصحیح رنگ فیلم در افترافکت با مبحث تفکیک سیاه و سفید

تنظیم رنگ فیلم یا تصحیح رنگ فیلم در افترافکت یک علم است و نه افکت... یکی از جذابترین بخش های تولید ویدیو و ساخت کلیپ یا تدوین ف

13دقیقه آموزش تنظیم رنگ و تصحیح رنگ به فارسی در افترافکت با مبحث کامل منحنی چندگانه

منحنی چندگانه یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزارهایی است که در گرافیک و ویدیو و رنگ باید بشناسیم اگر فتوشاپ کار میکنید اگر پر

06دقیقه اموزش فارسی تنظیم رنگ در افترافکت با مبحث تاثیر نور در رنگ ها

چقدر لذت بخش است بدانیم در افترافکت چرا باید نور در رنگ ها را مدیریت و تنظیم نمائیم... هیچ چیز بهتر از آن نیست که با علم و آگاه

07دقیقه آموزش فارسی تنظیم رنگ و نور در افکترافکت به فارسی با مبحث نقره ای و غلظت

مبحث اشباء رنگ ها و نقره ای ها در رنگ یکی از مهمترین مباحث تنظیم رنگ در ویدیو و افترافکت است که ... اشتباه بزرگی که خیلی از ادی

برای درج نظر و پاسخ نیاز به ثبت نام دارید.

نظراتتون رو ارسال کنید  

# پدرام صفرزاده
با سلام . خلاصه و مفید بود . تشکر از زحمات شما
# مانی سافت
سلام
این راه طولانی است و ادامه دارد
با ما همراه باشید...